Alternatif okullar ve veli girişimleri

Her insanın içinde bir eğitmen vardır; ama bu eğitmen uyumaktadır, onun uyandırılması gerekir ve uyandırmak için en iyi araç sanattır. Sanat geliştirildiğinde, eğitmeni kılavuzluk etmek istediği insana yaklaştırır… 

Rudolf Steiner (Waldorf Eğitim Felsefesi’nin kurucusu)

Bu Eylül’de Beşiktaş’ta Akaretler yokuşunda Waldorf felsefesiyle eğitim verecek bir anaokulu açılıyor. Okulun adı Her Çocuk Bir Evren. ‘Her Çocuk Bir Evren’ anaokulu anne baba kooperatifi. Yani kâr amacı güden bir işletme değil. Veli girişimi ile kurulan okullar candır. Bu kuyuya taşı atan ilk deli biliyorsunuz Montessori felsefesi ile eğitim veren Küçük Kara Balık ve kurucu velilerden Seda Aydın’dı. Küçük Kara Balık inanılmaz cesaret veren bir örnek oldu. Çünkü başarılı oldu. İnsanlar demek ki veliler el ele verip çocukları için özlemini duydukları bir eğitim ortamını kurabiliyor sonrada başka velilere el verip yaşatabiliyor dediler.

Montesori okulları Türkiye’de aldı yürüdü Küçük Kara Balık’tan sonra, ama tabii sayı artıkça isme konan sıfatların ne kadar hayat geçtiğine de dikkat etme gereği doğmaya başladı. Popülerleşen her şey gibi ticarileşme de beraberinde geldi.

Waldorf bir başka eğitim felsefesi. Ne yalan söyleyeyim benim en beğendiğim felsefe. Ladin’i bir Waldorf okuluna verebilmek için yanıp tutuşmuştum. Kızım anaokulundayken Kuzguncuk’taki Nisan İmece Waldorf evi o zaman Çekmeköy’de yeni yeni kuruluyordu. Vermeyi düşünmüş ama hayat koşulları bizi Avrupa yakasına sürüklemişti.

Nihayet Waldorf felsefesiyle eğitim yapacak bir okul Avrupa Yakası’nda da kuruluyor. Waldorf felsefesinin en önemli farklarından biri çocukların kendi doğalarına duyulan büyük saygı. Çocuğu yoğrulması gereken bir hamur olarak görmüyor, çocuğun kendi varoluşunu kendi içinden gelen sinyalleri destekliyor, teşvik ediyor. Yaptıkları ilk şey çocuğu bozmamak. Ki bence en zoru da bu… Çocuğu bozmamak, okulların başaramadıkları bu.

Dünyada en çok Waldorf okulu İngiltere’de var, ikinci sırada Almanya, üçte Hollanda geliyor. Tabi oralarda lise eğitimine kadar bu okullar var. Waldorf’u kızım için araştırdığım yıllarda bir araştırma okumuştum. Waldorf okullarından mezun olanlar da diğer okullardan mezun olanlar gibi çok geniş bir yelpazede meslek ediniyor. Fark meslek edinmede ortaya çıkmıyor. Fark edinilen meslekten duyulan tatmin ve mutlulukta çıkıyor. Waldorf mezunları arasında mesleki tatmin çok çok yüksek? Neden mi? Çünkü çocukları bozmasanız, içlerinden gelen sinyalleri dinlememeyi öğretmezseniz o çocuklar kendilerini mutlu edecek seçimleri yapabilen çocuklar oluyorlar da ondan.