Üzerimde gökyüzü
Ayaklarımın altında yer yüzü
ve ben buradayım.

Doğanın sıcacıklığı ve şefkatiyle, ayaklarımızın altındaki toprağı hissedip, doğaya bir kez daha hayran olduğumuz ve şükranla nefes aldığımız bir gün daha başlıyor yuvada. Birazdan bahçemiz çocuklarla dolacak.

Hayatlarının henüz ilk 7 yılında olan çocuklarımız, yaşamı sadece keşfetme güçleri ve merak duyguları ile deneyimlemeye başlar. Duydukları her taze söz, gördükleri her yeni yüz ve alan, onlar için bambaşka bir merak duygusu uyandırır. Bu yüzden bütün duyuları ile etrafta olan biteni anlamaya çalışır, bir yandan da kendilerine güvenli bir alan ararlar.

Bu noktada biz yuva eğitmenleri, çocuklarımızın bu ihtiyaçlarını gözeterek, günün akışını ritimler ve anlamlı yaşam becerilerini içeren eylemlerle hazırlayıp, onları güven çemberimizin içine alırız. Çünkü bu çember, çocuklarımız için yeme-içme, uyuma ve sevgi kadar gereklidir.

Bahçede oyun zamanında hareket ve denge duyusunu deneyimlerken, kum, su ve toprak ile diğer duyularını beslerler. Bahçede ekim zamanına göre eğitmenlerle bahçedeki bitkilere bakım yapar, bahçe temizliğinden ve bakımına yardımcı olurlar. Kötü hava yoktur, kötü kıyafet vardır yaklaşımı ile her hava koşulunda sabahtan ve akşamüstü bahçedeyiz.

Çocuklar bahçede içeriye grup odalarına geçtiklerinde güne hep birlikte merhaba demek için bir araya geliriz. Mevsim şarkıları söyler, parmak oyunları oynarız. O gün çemberde anlatacak hikayemiz, beraber paylaşmak istediklerimiz olabilir. Çember zamanından sonra atıştırma için masamıza geçeriz. Mediş’in Feriköy pazarından aldığı taze mevsim meyveleri yeriz. Sabah atıştırmalığının arkasından o günün kalitesine göre faaliyetlerimizi yaparız. Pazartesi su günümüz, su eylemleri yaparız, sıklıkla ıslak üstüne ıslak aquarel suluboya yaparız. Salı günleri üretim günümüz, sonbaharda zeytin ve turşu kurarız, kış hazırlıkları yaparız, Çarşambaları hareket günümüz, parka gider, koşar oynar, doğa keşifleri yaparız,Cumaları mis ekmek kokuları gelir yuvamızda. Hamuru yoğurur, açar, pişirir ve hep birlikte yeriz. Odalarımızda mutfaklarımız en sevdiğimiz yerlerden, bulaşık yıkamak sırayla, güzün kış hazırlıkları yaparken, kışın kestane çizip kestane kebap yapmak…

Nefes vermek için serbest oyuna geçeriz, çocuklarımız oyun ile dünyayla karşılaşırlar. Bir bakmışız masa ters dönmüş, bir gemi olmuş kaptan ve yolcular içine binmiş iskeleye yanaşıyor. Diğer bir köşede bebekleri uyutuyorlar, sessizlik var. Ahşap parçaları, kumaşlar pelerin olur veya çadır çocukların oyununa aracı olurlar. Asıl olan oyundur, oyuncak değil. O nedenle yuvamızda yapılandırılmamış, doğal malzemelerden, çocukların hayal güçleri ile canlandıracakları oyuncaklar vardır.

Karnımız acıkınca Çiğdem Abla’nın pişirdiği yemeklerin mis kokuları gelir burnumuza. Hep birlikte sofra kurar, paylaşarak yeriz.

Yemekten sonra masalımızı dinleriz ve yarım gün yuvamıza gelen çocuklarımız için eve dönüş zamanı gelmiştir.

Sabahın aktifliğini öğleden sonra dinlenerek yeniden kendimizi canlandırırız. Dinlenme zamanında yuvamızda uyuyan çocuklarımız da olur, minderlerin üzerine oturup kitap bakanlarımız da. Serbest oyun zamanında o gün belki el işi yaparız, dikiş dikeriz, bal mumu ile heykelcikler yaparız, oyun oynarız, resim yaparız.

Çiğdem Abla’nın sürprizleri vardır öğleden sonra. Karabuğdaylı kakaolu kek mi var o gün yoksa çavdarlı pancake mi? İkindi atıştırmalığımızı yedikten sonra bahçeye çıkar, oyun oynamaya ve bahçe keşiflerine devam ederiz. Günümüz böylece tamamlanır, birazdan çocuklarımızı evlerine uğurlayacağız…

Yarı Zamanlı Anaokulu (2,5-4 yaş)

Yarı zamanlı anaokulu programı hafta içi hergün sabah 9:00 ile öğlen 13:00 arasındadır. Çocuklar yuvamızda hazırlanan öğlen yemeklerini yiyerek yuvadan ayrılırlar.

Anaokulu (3-6 yaş)

Tam zamanlı anaokulu programı hafta içi hergün sabah 9:00 ila 16:00 saatleri arasındadır. Çocuklar sabah kahvaltı ederek yuvaya gelirler. Anaokulu katılım payına sabah atıştırmalığı, öğlen yemeği ve akşamüstü atıştırmalığı dahildir.

0-7 yaş arası çocukların fiziksel beden gelişim dönemi olması sebebiyle yuvamızda dengeli ve sağlıklı beslenmeye önem veririz. Yuvamızın mutfak alışverişini kendimiz Feriköy Organik Pazar’dan ve analiz raporlu ürünler üreten tedarikçilerimizden yaparız. Analiz raporlu ürünler kullanarak, rafine şekersiz, sebze, meyve ve tahıl ağırlıklı bir beslenme menüsü hazırlarız. Menümüz aylık olarak değişir ve mevsimleri takip eder. Sebze ve meyveleri mevsiminde taze olarak tüketmek aynı zamanda mevsimsel ritimleri yuva akışında yaşayan çocuklarımız için önemlidir. Tüm yemeklerimiz yuvamız mutfağında Çiğdem Ablamız tarafından pişirilir. Yuvamızın menüsünü kurucu annemiz Mediş ile birlikte hazırlarız. Çocukların yemek hazırlıklarına katılımı ve gözlemi pedagojik açıdan da önemlidir. “Bir sebze ne zaman yetişir, nasıl yıkanır, nasıl doğranır, pişirilir, nasıl kokar”bunlar çocukların dünyayı anlamlı kılmaları için de önemlidir.